Maroko tipy a rady 5/5

Cestování po Maroku – Tipy a rady. Najdi informace před cestou a připrav se na nezapomenutelný zážitek.

Cestování vnitrozemím po Maroku
Na ubytování můžu doporučit průvodce Lonely Planet, hodně jsme podle toho hledali během cesty, našli jsme místo, kam chceme ten den dojet, koukli do průvodce, našli nejlevnější ubytko (což bylo zhruba 50 MAD na osobu) a vycházelo nám to. Jinak, když nebyl hotel/hostel volný, stačilo se poptat místních a hned jsme dostali několik tipů na další hotýlky kolem, kde byla cena srovnatelná, nikdy jsme neplatili víc než 50 MAD na osobu, ale zase bylo to mimo sezonu (leden) a většinou to bylo všude prázdný, v hlavní sezoně v létě budou ceny asi vyšší.
Pak záleží na místě, třeba Taghazout, profláklý surfingem, a okolní vesnice, tak prostě ceny byly vyšší, např. surfhousy a apartmány vycházely kolem 15 – 25 euro na noc na místě, spíš víc (včetně snídaně) jinak ve vnitrozemí, včetně Marrákeše to bylo v našem případě těch 50 MAD/osoba (bez snídaně)
V lednu (mimo hlavní sezonu) nebyl problém sehnat ubytování, kamkoli jsme dojeli, hned se k nám seběhli lokálové, nebo už na kruhových objezdech při vjezdu do města mávali klíčem a nabízeli apartmány, nevím jak to bude např. v létě. Pak je dobrý smlouvat. Jeli jsme k vodopádům “OUZAD“ a v kempu nám týpek řekl, že 30 eur (cca 280 MAD) na noc, dojeli jsme dál až na hlavní parkoviště a dalšímu týpkovi jsme řekli, že hledáme ubytování a že nám borec teď nabídl pokoj za 100 MAD pro dva a týpek řekl, že nám taky dá pokoj za 100 MAD pro dva a že to je hned vedle těch vodopádů, tak proč ne.
1 MAD byl asi 2,56 Kč
100 MAD cca 260 Kč
100 MAD cca 9,3 Eur
Pro aktuální kurz doporučuji zadat do googlu např. „100 mad to eur“, „100 mad to czk“ nebo „1 mad to czk“. Dobrý i pro kontrolu kurzu ve směnárnách.

Směnárny
Peníze směníš až v Maroku, berou dolary, libry, eura a vymění je za jejich měnu marocký dirhamy (MAD). Jestli letíte do Agadiru, tak je fajn neměnit hned v té první směnárně (hned jak projdete kontrolou a dostanete se k zavazadlům, tak tam na vás budou mávat vyfintěný marocký holky a nagelovaní týpci a budou se předhánět, kdo koho uloví na hezčí úsměv, když pak člověk ale projde do další části letiště, najde lepší kurz, stačí projít o pár metrů dál, z té první příletové haly a hned tam je dalších několik směnáren s nižším kurzem, myslím, že to tak bude všude. Jinak směnárny jsou v každém větším městě, stejně tak jako pekárny s vynikajícími pochoutkami: D
Ohledně cestování podél pobřeží a celkově Marokem je fajn, že člověk může zakempovat téměř všude a bez problému, udělat oheň a spát u silnice někde na parkovišti apod. Na druhou stranu zase v těch vyhlášených turistických místech chtějí všude peníze za parkoviště, vybírají za parkování a hlídání auta a pod, člověk někde na minutku zastaví a už má za prdelí čmouda, který mává jakýmsi lístečkem a loudí marocký penízky.

Tip pro surfaře a plážové nadšence. Jestli najdete čas, stojí zato si udělat výlet a zajet do vesničky Imsouane – cca 70 km od Taghazoutu na sever
Hodně příjemné místo a super spot hlavně na longboardy a pěnová prkna, moc dlouhá vlna a jedno z mála míst, kde se dalo koupat a opalovat na pláži bez větru i v lednu!!

Navigace – super věc
Nám postačily offline mapy v telefonu (super pro cestování autem, pro hledání cest mimo profláklé oblasti, pro hledání pekáren, obchodů a třeba i nemocnice!! Doporučuji nabíjecí adaptér do auta, který se dá koupit třeba na čerpací stanici nebo i v obchůdku s jídlem (v našem případě) asi za 14 MAD 😀 a vydržel celou cestu.
Lékárničku vlastní!
Po zkušenostech doporučuju nepodcenit tuto banální věc a nezapomenout vzít, jinak lékárny jsou pak v každé větší vesnici, stejně jako kavárny a malé krámky se vším možným.

Voda a jídlo
Vodu nejlépe koupit ve větších galonech někde v marketu.
Jinak hodně věcí ohledně očkování, hygieny apod. je popsáno na internetu. Já očkování měl, kámoš ne a oba jsme to dali bez problémů. Na webu Avenier si můžete dohledat, který druh očkování je doporučen pro konkrétní zemi.
Já osobně můžu ještě doporučit doplněk stravy Biopron, spíš jako prevenci a pro obnovu střevní flóry. (bral jsem už týden před cestou a pak během tripu po jídle 2x denně) a neměl jsem žádný střevní problém.
Pak určitě nezapomenout na základní desinfekce rukou a vše by mělo být v pohodě.

Mezinárodní předvolba pro Maroko je +212, do ČR +420. Telefonní automaty (téléboutique) naleznete téměř všude.
V Maroku byste měli bez problémů používat svůj mobilní telefon – společnosti O2, Vodafone a T- Mobile. V každém případě si u svého mobilního operátora ověřte, že máte roaming aktivován a informujte se na ceny podle Vámi používaného tarifu.
Tísňová volání
19 – Police secours (kriminální policie, při přepadení)
150 – Záchranný systém (rychlá lékařská pomoc, hasiči)
177 – Královské četnictvo (gendarmerie, při dopravní nehodě)
Rabat: Záchranná služba pro případ havárie 037-737373; lékařská služba SOS 037-202020
Casablanca: Záchranná služba pro případ havárie 022-905050; lékařská služba SOS 022-444444

Podrobný report z tripu po Maroku najdeš v tomto příspěvku.

Prosím ohodnoťte

Umístění

Budget a časový rozsah

Budget: 0-10 tisíc

Oblíbenost

Počet shlédnutí: 2548

Alternativní odkazy



Booking.com

Klokan

Počet příspěvků: 24

Externí odkazy

cestujsvetem.cz

Nad “Maroko tipy a rady” přemýšlí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *