Tip na Trip: La Palma 4/5

4
Dub
2017
blog

V pořadí 2# Tip na Trip věnujeme Kanárským ostrovům, a to spíše méně známému ostrovu La Palma. Ten patří spíše k méně navštěvovaným ostrovům, zato mírně levnějším, v porovnání například se sousedním ostrovem Tenerife. Na ostrově není moc pláží k válení a ostrov spíš vybízí k aktivním outdoorovým činnostem. Příroda, hory, sopečná krajina, černé pláže a geologické a biologické diverzity jsou hlavními dominantami ostrova.

Zaměření: hory, turistika, treky, hiking, poznávání, relax, pláže, památky, outdoor.

Proč: La Palma patří spíše k méně navštěvovaným ostrovům, zato mírně levnějším, v porovnání například s ostrovy Tenerife a Lanzarote. Na ostrově není moc pláží k válení a ostrov spíš vybízí k aktivním outdoorovým činnostem.

Kdy jet: díky své poloze a mírnému podnebí je ideální k návštěvě po celý rok.

Kam jet a co vidět:

1) Cumbre Vieja – pohoří sopečného původu, kde spatříte ztuhlé lávové proudy související s erupcí sopky Teneguía v roce 1971.  pěší turistická trasa protínající park od severu na jih. „Ruta de los Volcanes“ – stezka sopečnou krajinou kolem všech důležitých vulkanických kráterů nabízí spoustu zajímavých a nečekaných výhledů na ostrov La Palma a další nejbližší ostrovy. Můžete vyrazit například z „Refugio del Pilar“, který obklopují piniové lesy a cestou k prvnímu z vulkánů prakticky vkročíte do pusté měsíční krajiny.

 

2) Národní park Las Nieves – část Los Tiles – prales a světová biosférická rezervace UNESCO. Oblast ideální pro procházky a pěší turistiku, např. stezky Nacientes de Marcos y Cordero a Mirador del Espigón Atravesado. Ostrov je až na nejvyšší partie pokryt zelení, v nižších oblastech jsou časté banánové plantáže, pak husté smíšené lesy, poté borovice a nakonec skály.

3) Vesnička Puerto Naos na západní straně ostrova – nabízí krásnou pláž s černým vulkanickým pískem a je lemována palmami a promenádou. Slunce zde svítí i v pozdních odpoledních hodinách, což oceníte u koupaní po celodenním výletu. Na La Palmě je obecně málo pláží, nejdelší z nich je právě zde a disponuje i velkým parkovištěm.

Puerto Naos Strand

4) Parque Nacionál De La Caldera Taburiente – národní park Caldera de Taburiente leží ve středu ostrova La Palma a představuje největší turistickou atrakci tzv. Isla Bonita, biosférické rezervace UNESCO.

la-palma

5) Astronomická observatoř a hvězdárna – umístěná těsně pod vrcholem Roque de los Muchachos (2.426 m n. m.) – nejvyšším bodem ostrova. Observatoř se skládá z několika dalekohledů a teleskopů a z celého kanárského souostroví zde bývá nejjasnější obloha. Ostrov je málo obydlený a s tím souvisí i zanedbatelný světelný smog.

observatoř

6) Mirador de los Andenes – vyhlídka asi 2 km pod vrcholem. Výchozí bod stezky i samotná vyhlídka je kousek od hlavní silnice k astronomické observatoři. Auto můžete nechat na parkovišti u stanice a procházka k vyhlídce zabere kolem 1 hodiny, s převýšením cca 200 výškových metrů, které nejprve scházíte dolů a pak zpět stoupáte nahoru. Za jasného počasí lze vidět další tři ostrovy (El Hierro, La Gomera a Tenerife).

Mirador de Los Andenes

7) Pláž na pobřeží Playa de los Canacajos – je o něco kratší než v Puerto Naos, ale disponuje lepším přístupem do vody (nejsou kameny). Najdete na východním pobřeží pouhých 10 minut od hlavního města Santa Cruz na jih od hlavního města Santa Cruz de La Palma.

La Palma - Brena Baja - Los Cancajos - Punta de la Arena + Playa de Los Cancajos

8) Potápění v letovisku Los Cancajos – stejně jako krásnou černou pláž Playa de los Canacajos najdete ve městě Los Cancajos i potápěčské centrum (asi 50 m od pláže). Vyjížďky jsou organizovány na nejlepší místa po celém ostrově La Palma. Bližší informace najdeš na stránkách centra.

9) Santa Cruz de la Palma – hlavní město ostrova . Parkovat je možné zadarmo na velkém parkovišti na nábřeží, které je pár kroků od centra. Za zmínku stojí historické uličky města: Calle ODaly, Plaza de Espana, Avenida Martim, Španělské náměstí (Plaza de Espaňa) a nezapomeňte navštívit i repliku lodě Kryštofa Kolomba. Expozice námořního muzea je umístěna uvnitř repliky historického plavidla Santa Maria. Po prohlídce města doporučujeme návštěvu nějaké místní restaurace a ochutnání dobrého Tapa.

10)  Tijarafe – městečko na severozápadě ostrova. Najdete tu spoustu vyhlídek (el Mirador del Barranco de Garome, el Mirador del Pozo Viejo, el Mirador de la Tabladita, el Mirador de Morro de las Salinas, el Mirador de la Muralla, el Mirador de las Cabezadas y el Mirador del Time) a s tím související krásná panoramata. Kolem Tijarafe je zemědělská oblast, kde se mimo banánů pěstují i mandle a avokádo. Za zmínku stojí i Pirátská zátoka nedaleko městečka Tijarafe.

11) Výrobna tradičních kanárských doutníků – Puros Palm Eros – doutníky z La Palmy. Kontakt s adresou najdete na stránkách společnosti. Bližší informace o tradiční ruční práci a historii  této rodinné továrny bratrů Julia a Davida Cabrery Rodrígueze San Pedra pak v anglickém jazyce zde.

12) Muzeum banánů – jediné muzeum věnované výhradně banánům v celé Evropě je umístěno ve starém, dvoupodlažním žluto-zeleném domku. Najdete zde různé informační panely o historii pěstování banánů, jejich dopadu na společnost, příznivých zdravotních benefitech a exportu banánů. Mimo to uvidíte i celou řadu nástrojů používaných k pěstování banánů. V přízemí je konferenční místnost a lobby věnovaná výstavě letáků a informačních brožur. K dispozici je také kuchyň, kde je plánovaná produkce tradičních místních pochutin: banánový likér nebo sladký nápoj nazývaný mistela. Muzeum najdete na ulici Camino de San Antonio – El Charco ve městečku Tazacorte. Hledejte kostel a pak odbočku z kopce dolů. Otevírací doba dle dostupných informací je od pondělí do pátku 14.00 – 18.00 hod, sobota 10.00 – 13.00 hod. Vstupné kolem 2 EUR. Odkaz s bližšími informacemi zde.

13) Charco Azul – venkovní bazény přímo na mořském pobřeží Charco Azul – jedná se o přírodní koupaliště, které je chráněné před vlnami a které bylo upravené a vylepšené v roce 2013. Lagunu najdete ve městě San Andrés y Sauces na severu ostrova.

Charco Azul

14) Puntallana – lezecká oblast v kaňonu Barranco del Agua na severozápadě ostrova La Palma. Celá oblast je rozdělena do 7 sektorů a cesty jsou spíše těžší, stupeň 6 – 8. Popis některých dalších oblastí najdete na stránkách lezeckého klubu, bohužel jen ve španělském jazyce.

Doprava:

Co se týče dopravy, tak je více možností, jak se na ostrov dostat. Přímé lety na La Palmu lítají např. z Londýna (lowcost EasyJet). Zpáteční letenka Praha – Londýn – La Palma se dá s trochou štěstí pořídit i za cenu kolem 4 tis Kč. EasyJet lítá i na sousední ostrovy Tenerife, Grand Canaria a Fuerteventura. Alternativou v podobné cenové hladině může být např. Ryanair, který lítá z Berlína na ostrovy Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventuru i Tenerife (přímé letenky na období listopad 2016 – květen 2017 se daly koupit za cenu pod 2 tis. Kč). Cestu z okolních ostrovů na La Palmu lze následně řešit buď trajektem, nebo přeletem s dopravcem AirCanary. Ceny kolem 2 – 4 tisíc Kč. Z dalších přepravních společností lze jmenovat leteckou společnost Condor, která lítá z Německa a společnost AirBerlin a její dceřinka FlyNIKI, lítající z Německa a Rakouska.

Ostrov má poměrně rozsáhlou a kvalitní síť autobusových linek, rozhodně tedy není nezbytně nutné půjčovat auto. Hlavní město Santa Cruz je dobře spojeno se zbytkem ostrova. Za autobus většinou nezaplatíme více než 2 €. V případě, že plánujete využívat autobusy častěji, doporučuje Lonely Planet zvážit zakoupení karty „Bono Bus discount card“ s 20% slevou. Jsou v prodeji na autobusových nádražích a v prodejnách tabáku. Jízdní řády, trasování linek i přesné ceny můžeme zjistit na webu místního dopravce, který je bohužel jen ve španělštině.

 

Vzdálenosti mezi místy mohou být v mnoha případech matoucí, a proto při plánování počítejte s rychlostí tak max. 40km/hod, v exponovaných terénech i méně. Silniční síť je kvalitní a dobrá, pumpy jsou dostupné i ve vnitrozemí.

Pokud se rozhodneme půjčit auto, běžná cena bývá od 600 Kč na den za nejmenší vozidlo. Rezervovat můžeme přes Rentalcars.

silnice canary-islands

Ubytování:

K rezervaci ubytování doporučujeme využít např. booking.com nebo airbnb.

Chci slevu 725 Kč na své první ubytování přes Airbnb

Vízum a doklady:

Kanárské ostrovy patří pod autonomní společenství Španělska. K překročení státních hranic postačuje platný cestovní doklad nebo občanský průkaz.

Tip na závěr: pro sportovce a dobrodružné povahy.

Na ostrově La Palma se každoročně koná závod Transvulcania, rozdělený do několika kategorií, ten nejdelší – TRV ULTRAMARATON s celkovou vzdáleností cca 74 km s převýšením přes 4 tis. m. patří k těm nejznámějším ultra závodům na světě. Každoročně se ho účastní kolem 2 tis. běžců z celého světa a díky „nenáročným“ podmínkám startu je oblíbený vedle absolutní špičky i u hobíků a amatérů. Pro někoho známá, pro někoho neznámá stezka RUTA del Bastón nabízí průlet nejkrásnějšími místy národního parku La Caldera de Taburiente, kdy se během výstupu na Rogue de los Muchachos dostanete až nad peřinu mraků pod nohama.

Ultramaraton TRV

Závod začíná v městečku Faro de Fuencaliente a pokračuje po trailové stezce Gran Recorrido GR 131, známé jako Ruta del Bastón až do městečka Puerto de Tazacorte. Odtud se napojuje na stezku GR 130, Camino Real de la Costa, a pokračuje až do cílového místa Plaza de Espaňa – Los Llanos de Aridane. Od startu na pobřeží v nadmořské výšce úrovně hladiny oceánu stoupá stezka na vrchol hory Rogue de los Muchachos (2421 m.) – nejvyšší bod ostrova. Specifickou perličkou je následující cca 20 km klesání až do Tazacorte. Celková vzdálenost je cca 74 km s výškovým převýšením 4,350 m.

Enjoy it

Užitečné odkazy

Prosím ohodnoťte

Tagy

Oblíbenost

Počet shlédnutí: 6698



Booking.com

Redakce

Redakce

Počet příspěvků: 15

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *