Via ferrata – úvod #1 5/5

10
Říj
2016
reporty & cestopisy

V následující sérii článků bych se rád podělil s mými zkušenostmi ohledně ferrat. Na úvod chci napsat něco málo o tom, jak jsem se k ferratám dostal, odkud čerpám informace při plánování a v dalších článcích tipy a popisy jednotlivých oblastí i cest.

V následující sérii článků bych se rád podělil s mými zkušenostmi ohledně ferrat. Na úvod chci napsat něco málo o tom, jak jsem se k ferratám dostal, odkud čerpám informace při plánování a v dalších článcích tipy a popisy jednotlivých oblastí i cest. Nejsem zrovna romanopisec, tak se budu snažit hlavně o stručnost a výstižnost, používat odkazy, mapky, fotky.. 🙂

V roce 2012 jsem poprvé začal zjišťovat co slovo ferrata vůbec znamená, ale nikoho v mém okolí, kdo by s něčím podobným měl už zkušenosti, jsem bohužel neznal. Naštěstí jsem sebral odvahu a na jaře 2013 si objednal víkendový kurz pro začátečníky v Raxalpe a Hohewandu s cestovkou Kudrna. Musím uznat, že po teoretické i praktické stránce byl kurz hodně povedený. Lidé byli v pohodě a ještě ke konci kurzu jsme se s Víťou dohodli, že si zamluvíme další zájezd, a to rovnou do Dolomit. Aneb 10 dní ve ferratovém ráji. Na konci léta jsem už vyrážel s kamarády z předchozích kudrnovských akcí sólo a od této doby plánuji a organizuji výlety již na vlastní pěst. Několik dalších kamarádů se mi podařilo k tomuto nádhernému koníčku přitáhnout a doufám, že u něj zůstanou a časem třeba i rozšíříme naše řady.

Nechci zde moc rozebírat vybavení, metodiku apod. Pro ty, kdo o ferratách nic neví, bych doporučil zkusit si například víkendový kurz nebo se připojit k někomu, kdo s nimi má už zkušenosti. I když rádoby partiček, které ohrožují nejen sebe ale i ostatní, bohužel na ferratách potkáte v dnešní době plno. Takže pozor s kým se do hor vlastně vydáte.

Všeobecné info:
Najít správné a užitečné informace může být občas oříšek. Zmíním zde alespoň tři zdroje, kde je docela ucelený pohled na ferratovou problematiku.

Horolezecká metodika:
http://www.horolezeckametodika.cz/zajistene-cesty/klettersteig/jisteni-na-klettersteigu

Již delší dobu odebírám emaily od Honzy, ze Summit Leader, které myslím stojí za přečtení.
Doporučuji stáhnout:
http://www.summit-leader.cz/jak-prezit-ferraty/

Pěkné články i publikace mají na Hudy, nejen o ferratách:
http://www.hudy.cz/ke-stazeni.html
http://blog.hudy.cz/stitek/via-ferrata/

Samotné ferraty:
Vždy se snažím najít v první řadě TOPO a foto ferraty na stránkách:
http://www.bergsteigen.com/
např. ferrata Hans von Haidsteig v Raxalpe

Link:
http://www.bergsteigen.com/klettersteig/niederoesterreich/rax-schneeberg-gruppe/hans-von-haidsteig

TOPO: základní představa jak je ferrata obtížná, převýšení, doba lezení, nástupu, sestupu

heidsteig_topo

Reálné foto: pro názornější představu a samotné vedení ferraty ve skále

heidsteig_foto

Pokud mi trasa není moc jasná, nebo chci zjistit více informací, hledám další články. Webů ohledně ferrat je mnoho, stačí zadat ferrata + název do googlu. Naprostou většinu jsem vždy našel na těchto stránkách. Zejména první tři odkazy mohu doporučit.

http://www.cestydoprirody.cz/
http://ferraty.unas.cz/
http://viaferrata.orionsoft.cz/
http://www.nejlepsiferraty.cz/
http://www.horyvkapse.cz/
http://www.horyinfo.cz/
https://viaferraty.cz/
https://www.youtube.com/ 🙂

Občas zalovím i v knize.
Klettersteigatlas Alpy (Freytag & Berndt)

kniha

Mapy:
Já jsem spíš pořád zastánce klasických papírových map (např. od Kompassu nebo Alpenverein). Každopádně musím uznat, že nejlepší je to spojit ještě s mapou např. v mobilu a GPS. Klasická mapa je jistota, ale pokud jste v horách, kde není ani živáčka, z nebe padá kdoví co, značení na kamenech je pod sněhem a viditelnost pár metrů, GPS a mapový podklad jsou k nezaplacení.

K tomu si tisknu ještě detailnější mapky z webu: http://maps.kompass.de/ společně s TOPO, reálnou fotkou ferraty a poznámkami k dané tůře co mi přijdou důležité ohledně ferraty, nástupu, sestupu, časech, únikové cesty apod. Hlavně pokud do dané oblasti jedu poprvé.

Příklad výřezu mapky z webu:

kompas_mapa

Počasí:
Nejdůležitější je vyvarovat se bouřkám a dešti, ale zjistit i aktuální podmínky v horách, jestli třeba ferrata není ještě pod sněhem. Vždy je lepší vycházet z několika zdrojů, např.:

http://portal.chmi.cz/
http://www.bergfex.com/
http://www.yr.no/
http://www.mountain-forecast.com/
http://www.weather-forecast.com/

Závěrem:
Myslím, že k horám a přírodě bychom měli přistupovat hlavně s pokorou a respektem. Samozřejmě záleží na fyzické zdatnosti každého z nás, ale pro začátek je určitě dobré si vyzkoušet lehčí a kratší cesty a s přibývajícími zkušenostmi se pouštět do větších akcí.

Nepodceňovat přípravu. Na krátkou sportovní ferratu 30 minut chůze od parkoviště toho asi moc plánovat nepotřebuji, naopak celodenní túra s vysokým převýšením už jistou přípravu potřebuje. Pokud se to spojí např. s přespáním na chatě nebo rovnou s několikadenním přechodem, je toho poněkud víc, na co si dát pozor. Vždy zvážit složení všech členů skupiny a jejich fyzickou kondici a zkušenosti.

Před nástupem na ferratu se navzájem zkontrolovat jestli jsme správně navázaní a máme dobře zajištěné věci k batohu (hůlky, láhev s pitím, foťák..)
Základní výbava:

vybaveni

-Ve skupině mít určitě lékárničku, přip. i krátké tenké lano na záchranu nebo nějakou výpomoc, náhradní karabinu, jistítko/osmu
-Čelovku pro případ zatmění a nůž
-Hodí se odsedka, ferratové rukavice, hůlky na výstupy a sestupy, opalovák, tužka a zápisník
-Nezapomenout dostatek vody a jídla podle délky a charakteristiky túry
-Mobil, peněženku a pojištění (doporučuji Alpenverein)
-Nepromokavou bundu a pláštěnku na batoh
-Osvědčilo se mi nosit dva šátky buff a kombinovat podle počasí ať už pod helmu nebo kolem krku 🙂

V dalších článcích se už podíváme na konkrétní oblasti s popisem a tipy pro jednotlivé ferraty. Přikládám video z několika akcí v minulém roce jako inspiraci 🙂

Prosím ohodnoťte

Umístění

ItálieRakouskoSlovinsko

Budget a časový rozsah

Budget: 0-10 tisíc

Oblíbenost

Počet shlédnutí: 1858Booking.com

Slezi

Slezi

Počet příspěvků: 1

Externí odkazy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *