Bambusový vlak alias nori – věhlasná atrakce města Battambang

5
Kvě
2016
story

Bamboo train neboli bambusový vlak je stěžejní turistickou atrakcí kambodžského města Battambang. Přestože jízda na něm trvá jen třicet minut, jedná se o neopakovatelný adrenalinový zážitek. Ovšem je možné, že tato atrakce v současné době vozí jedny z posledních návštěvníků, kambodžská vláda totiž plánuje železnici přebudovat.

Kambodžské město Battambang je jedno z těch méně zamořených turisty. Přestože v jeho centru se mnoho atrakcí nenachází, kousek za městem lze nalézt doslova skvosty. Ať už prostřednictvím půjčeného kola za dolar, skútru za dva dolary či tuk-tukem, za pár chvil je možné se dostat například ke chrámu Ek Phnom.

Chrám Ek Phnom se nachází pár kilometrů od centra města Battambang.

Chrám Ek Phnom se nachází pár kilometrů od centra města Battambang.

U něj více než samotný chrám a zdobená pagoda zaujme spíše gigantická socha Buddhy. Tento výlet však zabere i při nejpomalejší cyklistické variantě a čtyřiceti stupních ve stínu jen pár hodin. Stále tak zbývá čas na přesun na opačný konec periferie města, kde se nachází slavný bamboo train neboli khmérsky nori neboli bambusový vlak.

Gigantický Buddha obrostlý mechem.

Gigantický Buddha obrostlý mechem.

Rozkládací vozítka na křivých kolejích

Jedná se v podstatě o jednokolejnou přibližně sedmikilometrovou trať, na které v obou směrech vozí široká bambusová vozítka poháněná motorem stovky a stovky turistů. Přestože tyto pláty upletené z bambusu nejedou více jak 50 km v hodině, vzhledem ke stavu kolejnic a vlastně i těch samotných vehiklů se jedná o vcelku adrenalinový zážitek.

Vozítka připomínají spíše bambusové postele.

Vozítka připomínají spíše bambusové postele.

Jízda do malé vesničky O Sra Lau a zpět trvá přibližně třicet minut a stojí pro dva deset dolarů, což je na místní poměry vcelku vysoká částka. Ovšem třeba upozornit, že se jedná o turisty velmi oblíbenou atrakci, a tak jsme holt místními bez okolků pasováni na chodící dolary.

Vláček nejede rychle, ale adrenalin se i tak vlévá do žil.

Vláček nejede rychle, ale adrenalin se i tak vlévá do žil.

Děti neodbytnými obchodníky

Ve zmíněné vesničce je totiž ustavena přibližně patnáctiminutová pauza, a to z důvodu, aby místní obchodníci vydělali nějaký ten dolar navíc. Mezi obchody se suvenýry a zteplanými plechovkami se pohybují také velmi vytrvalé děti nabízející pletené náramky. Jedna z obchodnic naši výpravu důrazně upozorňovala, ať od těchto dětí nic nekupujeme, jelikož je kvůli tomuto byznysu rodiče neposílají do školy.

Kolejnice, po kterých bambusový vlak jezdí, jsou vskutku původní.

Kolejnice, po kterých bambusový vlak jezdí, jsou vskutku původní.

Ovšem ta stejná paní nás před naším odjezdem nazpět nezapomněla vyzvat, abychom nezapomněli dát řidiči spropitné, což nám bylo důrazně připomenuto i na konci. Místní bohužel nejspíš nepochopili význam spropitného, a tak se v tomto případě nejedná o zcela dobrovolnou věc, tedy pokud neumíte rychle utíkat a tak nějak celkově nejste silnější povaha.

Nezapomenutelný zážitek

Každopádně zážitek ze samotné jízdy byl úžasný. Atmosféru dodával i náš pan řidič, který v situacích, kdy se potkala dvě vozidla v protisměru a tedy jedno (to s méně pasažéry) muselo z kolejí manuálně pryč, otrhával listy okolního stromu, smotával je do ruličky a vesele pokuřoval. Nejsem botanik, ale mám pocit, že tabák vypadá trošku jinak. Vyměkli jsme a při vystupování jsme našemu řidiči předali pár drobných, přeci jen je budou v budoucnu jeho plíce pravděpodobně potřebovat.

Už několik let kolují fámy, že vláda plánuje přebudovat železnici vedoucí z Phnom Penh až k thajské hranici, což by pro bambusový vlak znamenalo jistý zánik. Netřeba tedy s návštěvou Kambodžského království příliš dlouho otálet!

Prosím ohodnoťte

Umístění

Oblíbenost

Počet shlédnutí: 818Booking.com

Haluska

Haluska

Jsem nadšený baťůžkář, kterého historie nikdy moc nebavila. A proto cizí krajiny vnímám nejraději smsly, a to předvším těmi chuťovými. Právě díky cestování nedám dopustit na vietnamskou kávu, gruzínské víno s čerstvou chačapurou a ázerbájdžánský chléb. Cestování dle mého názoru především člověka posiluje, a to po všech stránkách. Pokud zvládnete kuchání nehtu v ázerbájdžánské nemocnici či kousnutí piraňou při koupačce v Mekongu, jen tak vás přeci něco nerozhodí!

Počet příspěvků: 3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *