Pro začínající online podnikatele může být obtížné najít vlastní kancelářské prostory a ještě těžší je najít nějaký komerční prostor v přijatelné cenové relaci, pokud vám, jako začínajícímu podnikateli, chybí hotovost. Alternativou může být právě co-working place, jinými slovy společná kancelář. Jde o sdílený pracovní prostor pro lidi na volné noze, kteří zde nezávisle na sobě dělají svou běžnou práci – business online.
Cestování a práce
Digitální nomádi, ale i freelanceři, neboli pracující na volné noze, se vyznačují tím, že nepracují na jednom místě, ale cestují, mnohdy i dlouhodobě, třeba rok, dva a pracují online.
Při čtení blogů tzv. digitálních nomádů často narazíte na pojem co-working space. Pro začínající online podnikatele může být obtížné najít vlastní kancelářské prostory a ještě těžší je najít nějaký komerční prostor v přijatelné cenové relaci, pokud vám, jako začínajícímu podnikateli, chybí hotovost. Alternativou může být právě co-working place, jinými slovy společná kancelář. Jde o sdílený pracovní prostor pro lidi na volné noze, kteří zde nezávisle na sobě dělají svou běžnou práci – business online.
Sdílené prostory nemusí být pro každého. Má-li největší hodnotu pro vaše podnikání právě soukromí a rádi si přizpůsobujete či navrhujete vlastní kancelář, tradiční pronájem komerčního prostoru může být lepší volbou. Pokud vám ale nevadí pracovat s ostatními, sdílet vybavení jako wifi, tiskárny, koupelnu či kuchyň, může být coworking place prospěšnou, ale i nákladově efektivní variantou.
„Co-pracovní prostory jsou útočištěm produktivity, inspirace a štěstí,“ řekla Liz Elam, zakladatel Link coworking. „Nemusíte se bát výpadku internetu, nebo opravy tiskárny. Lidé sem přicházejí, protože potřebují něco udělat, vedle toho jsou součástí komunity a spolupracují“.
Další nespornou výhodou spojení s coworking place je začlenění do komunity. Sdílení kancelářských prostorů s dalšími podobně smýšlejícími lidmi (freelancery, nezávislými podnikateli, zakladateli malých firem, digitálními nomády apod.) dává možnost získat informace a znalosti, které byste jinak museli hledat na vlastní pěst. Řada coworking-space také organizuje pravidelné akce, které umožňují poznat členy navzájem, prezentovat projekty a najít způsoby vzájemné spolupráce.
Co je potřeba vzít v úvahu při výběru místa?
Většina coworking-space podniká na stejném obchodním modelu, ale existuje řada specifických faktorů, které je třeba před vstupem zvážit.
Lokalita
Sdílené prostory lze nalézt po celém světě. Většinou jsou orientované ve velkých městech nebo v turisticky hojně navštěvovaných oblastech jako Bali.
Vybavení, ceny za služby a členské benefity
Ačkoli může co-working prostor disponovat všemi technickými prostředky a službami pro podnikání (Počítače Internet – wifi, kopírky, káva a občerstvení, úklidové služby atd.), nemusí být všechny nutně zahrnuty v ceně za členství. Ujistěte se, za co platíte, abyste nebyli zaskočeni žádnými skrytými poplatky. Ujistěte se, že znáte všechny výhody, které jste obdrželi se svým členstvím a využijte jich.
Spolupracující – členové
Snažte se zjistit, kdo jsou ostatní členové pracující ve sdíleném prostoru, než se zaregistrujete a zaplatíte členský poplatek. Ve většině případů zjistíte, že existuje mnoho jiných začínajících a malých firem, jako je ta vaše, můžete pak těžit ze vzájemných zkušeností a budoucí spolupráce.
Sdílená kancelář „je budování sítě“ řekla Mrs. Cooke.“Pokud jste na místě sami, budete izolováni, ale v co-working prostoru máte možnost klást otázky větší skupině lidí. Je to více o spolupráci“.
Pro mnohé freelancery a digitální nomády je jednou z vysněných oblastí Bali. Kam jinam odletět z pochmurného Česka na zimní pobyt než právě do jihovýchodní Asie. Bali je ráj pro turisty, který mimo krásné pláže, scenerickou přírodu, sopky, skvělé jídlo, dobrodružné aktivity a kulturní památky nabízí rychle rostoucí startupovou scénu a velkou nabídku coworking míst. A pro Evropany za přijatelnou cenu. S Coworkingovými místy se roztrhl pytel a jejich popularita nabývá na síle.
Zmíním například DojoBali v Canggu, Hubud v Ubudu či Lineup Hub v Seminyaku.
Podrobnější informace o jednotlivých místech lze dohledat na tomto webu .
V Evropě nabírají na popularitě zejména Kanárské ostrovy. Dle časopisu Forbes řadí uznávaný Nomad List místní metropoli Las Palmas de Gran Canaria mezi nejlepší nomádská města na světě. Krátkodobé ubytování lze najít i přes Airbnb a mnozí nomádi zde propojují coworking s relaxací a rekreací. Výhodou je zejména evropský komfort, minimální časový posun, příznivé klima, rozmanitá krajina všech ostrovů, levné letenky z evropských destinací, životní náklady jako v Praze, rychlý internet, podmínky pro vodní sporty (surfing, windsurfing), noční život a další faktory.
V USA lze nalézt coworking space v každém velkém městě. Existuje řada seznamů jako například Top Coworking spaces USA nebo Top 100 Coworking spaces s odkazy na jednotlivá místa.
U Americe byla první kancelář otevřena v roce 2005, a to v San Franciscu. Dnes můžeme „coworking-space“ považovat za trend, který má potenciál změnit trh práce k nepoznání.. Vytváří optimální podmínky pro samostatnou práci i spolupráci na větších projektech, podporuje kreativitu a vztahovou synergii, dokáže vytvářet funkční spřátelené komunity profesionálů a řeší elegantně většinu nedostatků práce z domova, od pocitů osamělosti po sklouzávání k workoholismu.
V České republice funguje řada co-working prostor a dobře popsané a aktualizované informace včetně fotografií lze nalézt na blogu navolnenoze.cz
A co na konec?
Jestli rád cestuješ a máš dobrý nápad, na kterým chceš makat z různých koutů světa, tak vyber destinaci, sbal kufr s notebookem, kup letenku a jdi do toho.