WorkAway, aneb cestuj s minimálními výdaji 5/5

Chtěli byste cestovat, přidat si do životopisu zajímavou zkušenost, ale nemáte dostatek peněz? Dobrovolnictví by pro vás mohlo být řešením! Přináším pár tipů, jak vám může WorkAway pomoci cestovat s minimálními výdaji a navíc získat zajímavé zkušenosti.

Pod pojmem „dobrovolnictví“ si většina lidí představí africkou vesničku bez proudu, strádající černošské děti, nebo stavění táborů pro uprchlíky. Dobrovolničit ale nemusíte nutně jen v Africe a už vůbec to nemusí znamenat, že si nějakou dobu pobudete bez internetového připojení, nebo tekoucí vody.  V dnešní době můžete na internetu narazit na spousty nabídek dobrovolnických prací po celém světě. Já se takhle vydala do Benátek v rámci programu workaway a o tom je i dnešní článek.
………………………………………………………………………………………………………………
Co je WorkAway?
Nejdříve bych vám ráda představila workaway.info. Jedná se o webovou stránku podobnou seznamce, kde si můžete vytvořit profil a poté pomocí zadání svých požadavků hledat ideální hostitele. Jakmile najdete vyhovující inzerát, jednoduše vyberete data od kdy do kdy byste mohli vypomáhat a hostiteli pošlete zprávu, kde se představíte a pokusíte se ho zaujmout. Pak už jen čekáte, jestli vám odpoví. Pokud přijde odpověď kladná, domluvíte si detaily a můžete vyrazit.
Spousta lidí od registrace ustoupí, jelikož se musí platit registrační poplatek. Ten je momentálně 29 euro na rok pro jednotlivce a nebo 38 euro na rok pro pár. Výhodou je, že i bez registrace můžete inzeráty prohlížet a zjistit tak, jestli se vám některé nabídky líbí. Poplatek je jednorázový, takže zaplatíte a po dobu jednoho roku můžete odjet kolikrát chcete.
Proč bych dělal práci zadarmo, když můžu dostat zaplaceno?
Asi nejčastější otázka, která padne, když se člověk zmíní o tomhle způsobu dobrovolnictví. Je smutné, že většina lidí v tom vidí doslova „otroctví“, místo toho, aby si všímali, jaká je to příležitost. Důvodů, proč tenhle způsob práce doporučuji, je hned několik.
1.) Ne vždy je to zadarmo
Ano, je to sice dobrovolnictví, ale někteří hostitelé nabízí i „kapesné“, které sice není bůhvíjak velké a nedá se absolutně srovnat s klasickým platem, ale v kombinaci s body, které budou následovat, si není na co stěžovat.
2.) Bydlíte bez placení nájmu
Ono totiž, když člověk nedostane zaplaceno, má pocit, že dělá zadarmo. Ale u všech těchto dobrovolnických činností máte hrazeno ubytování, což je jeden z největších výdajů při cestování. Pokud byste totiž jeli na stejnou dobu na určité místo jako turista, ubytování by vás pravděpodobně stálo velké množství peněz. Nemluvě o tom, že mnohdy se vám podaří sehnat nabídku „práce“ klidně i v centru velkých měst, takže by ubytování bylo o to dražší.
Pokud byste jeli na toto místo pracovat, museli byste si ubytování shánět, takže starost navíc, plus samozřejmě také výdaje navíc (museli byste pravděpodobně platit předem zálohu a tak byste minimálně do první výplaty byli v minusu). Takže díky dobrovolnictví si ušetříte starosti s hledáním ubytování a taky nemusíte nic platit.
3.) Najíte se bez placení
Další z nejvýraznějších výdajů při cestování – strava. Většina hostitelů nabízí minimálně jedno jídlo denně, mnoho z nich klidně i tři. Často se v takových nabídkách uvádí, že na místě je více dobrovolníků a vaří si společně hlavní jídla. Takže o další starost a výdaj méně.
4.) Lehká výpomoc na dovolené
Takže když to vezmeme kolem a kolem, máme tady levnou „dovolenou“, kde jediným výdajem je doprava na místo. Říkáte si, že to není moc dovolená, když musíte sedět v práci? To je sice pravda, ale u dobrovolnictví nejde o 8 hodin denně jako v normální práci. Pracovní doba se tady pohybuje okolo 3-5 hodin denně a často jde jen o lehkou výpomoc. Obvykle bývají ještě 2-4 dny v týdnu volné, což znamená, že i na cestování a poznávání okolí vám zbývá dostatek času.
5.) Dobrovolnictví vám poskytne čas najít si práci a ubytování
Pokud se do konkrétního místa nechcete vydat jen na pár týdnů, ale chtěli byste si tam najít placenou práci na delší dobu, je dobrovolničení ideální příležitost. Máte kde bydlet, takže se nemusíte starat o bydlení, a zároveň máte i dostatek času projít různé firmy, byty a domy a roznést své životopisy, nebo hledat stálý nájem. Nejeden člověk tohohle využívá. Navíc máte takhle alespoň čas zjistit, jestli se vám dané místo opravdu líbí a chtěli byste tam zůstat delší dobu.
6.) Zjistíte, jak místní doopravdy žijí
Jak jinak poznáte místní život lépe, než když se budete pohybovat mezi domorodci? Dobrovolnictví vás dovede mezi lidi, kteří v daném místě bydlí někdy i celý život, takže vám můžou ukázat místa, která nejsou tak známá a jen tak někdo je nevidí. Navíc takhle můžete poznat, jak doopravdy místní žijí, jaké mají zvyky a tradice. Prostě se na chvíli proměnit třeba v Egypťana, Itala, nebo Vietnamce.
7.) Poznáte lidi z celého světa
Často hostitelé přijímají ve stejnou dobu více, než jednoho dobrovolníka. Takže se za svůj pobyt můžete potkat s lidmi z různých světových koutů a dozvědět se velmi zajímavé příběhy. A pokud si najdete práci někde, kde budete lidi i „obsluhovat“ (hostel, hotel,..), nebudete se stačit divit, na jaké osoby narazíte.
8.) Naučíte se nové věci a nasbíráte zkušenosti
Když jsem si vybírala hostitele já, bála jsem se, že nebudu práci zvládat. Samozřejmě to bylo naprosto zbytečné. Myslím, že všichni hostitelé počítají s tím, že dobrovolníci danou práci ještě nikdy nedělali, takže se nikdy nejedná o nic, co by se člověk za pár hodin/dní nenaučil. Taky musím říct, že lidé, kteří dobrovolníky shání, jsou většinou milí a hrozně vstřícní, takže se vším rádi pomůžou. Můžete se tak naučit hromadu zajímavých činností, od vedení hostelu, přes vyučování angličtiny, renovování historických objektů nebo třeba starých lodí, až po sázení stromů nebo starost o vinohrad.
9.) Můžete vycestovat téměř kamkoliv
V tuhle chvíli můžete na workaway.info najít přes 25 tisíc nabídek z celého světa, takže je velká pravděpodobnost, že byste se mohli vydat v podstatě kamkoliv. Pokud se tedy chcete někam na nějakou dobu podívat a místo poznat více do hloubky, rozhodně doporučuji WorkAway vyzkoušet.

Prosím ohodnoťte

Umístění

Budget a časový rozsah

Budget: 0-10 tisíc

Oblíbenost

Počet shlédnutí: 1357



Booking.com

Anet explores the World

Anet explores the World

Obyčejná dvacetiletá holka, která miluje cestování a rozhodla se cestovat co nejvíce low cost po Evropě.

Počet příspěvků: 1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *