Gran Canaria – lezení pod palmami 4/5

2
Úno
2017
story

Gran Canaria a lezení v oblastech Tamadaba, Fataga, La Sorrueda a Mogan.

Na Kanárské ostrovy jsme vyrazili v lednu 2017 a vzhledem k přijatelným letenkám jsme zvolili ostrov Gran Canaria. Ten nabízí krom úžasné přírody, písečných dun, neskutečných serpentin, divokých vln a přívětivé aury pro mužské páry i parádní skalní lezení.

Vzhledem ke klimatu je lezení na ostrově možné po celý rok.

Teplé dny (teplota od 25°C a výš)
Nejlepší oblasti: La Candidilla, Tamadaba, La Sorrueda a lezecké oblasti na severu ostrova Tamadaba, Cenobio a Moya

Chladnější dny (teplota kolem 17 – 21°C)
Nejlepší oblasti: Fataga, Ayagaures, Salto del Perro, Mogan.

#1 Tamadaba

Ačkoli jsme to neplánovali, naše první lezení a seznámení s kanárskými skalami proběhlo v národním parku Tamadaba. Tamadaba se nachází na severozápadě ostrova v nadmořské výšce asi 1200 m, je obrácená k moři a leží v krásném borovicovém porostu. Je tam asi 350 cest všemožné obtížnosti od lehkých až po 7c+. Dle reportu z lezec.cz lze získat bližší informace o oblasti v Las Palmas v horolezeckém obchodě s názvem Perojo, který je v ulici stejného jména. Tam vám na požádání vykopírují všechno, co o oblasti mají. Vzhledem k poloze skal a nadmořské výšce se tam leze hlavně v teplejším období, ale nám to vyšlo i v lednu, ačkoli to bylo na čapku, mikču a k večeru i péřovku. Nedaleký kemp „Zona de Acampada Tamadaba“ zajišťuje slušné zázemí pro přebývání a spolu se vzrostlými eukalypty a borovicemi vytváří unikátní prostředí pro trávení volného času s úchvatnými výhledy na sousední ostrov Tenerife. Přímo pod kempem se nachází několik sektorů s cestami všech obtížností. Pro získání nejlepších informací doporučujeme průvodce. My měli docela štěstí, hned první noc jsme v kempu potkali jeden německý pár, lehce jsme popili a druhý den jsme se k nim přidali a společně zalezli. Měli průvodce od Climbo a lezli jsme v jednom sektoru hned asi 100m pod kempem.

Zona de Acampada Tamadaba

IMG_20170110_101958

IMG_20170110_113928

20170110_122712

Lezecký deníček Tamadaba #1

Pod kempem v prvním sektoru jsme lezli několik lehčích cest (5 a 6a).

 

#2 Fataga

Fataga je lezecká oblast, kterou najdete hned pod přehradou kousek před vesnicí stejného jména Fataga. K oblasti jsou dva přístupy. Prvním z nich je přístup z horní strany nad přehradou. Malé parkoviště leží po levé straně asi kilometr před vesnicí Fataga (příjezd po silnici GC-60 od Maspalomas). Když zde zaparkujete, sejdete dolů po cestě k přehradě a po schodech dolů přímo k prvnímu sektoru „Muro“. Druhou variantou je příjezd po prašné cestě ze spodu, tam je to otázka dobré navigace a automobilu. My jsme parkovali nad přehradou.

Samotná lezecká oblast je rozdělena do 5 sektorů a nabízí cesty všech obtížností, nicméně lehkých cest do stupně 5 tu moc nenajdete, spíše od 6 a výš. Určitě doporučuji průvodce, existují dva a dle recenzí lezců je asi lepší ten od Climbo, stojí asi 25 EUR, koupíte v lezeckém obchodě v Las Palmas nebo na internetu a dá se sehnat myslím i ve vesnici Fataga). Fataga je docela dost navštěvovaná oblast a je tak šance potkat lokální lezce i zahraniční, poptat se jich na tipy a průvodce si od nich půjčit.

Ty hezké cesty začínají s klasifikací 6a a na své si zde přijdou i bouchači stropů a těžších cest s klasou 7 a výš.

Lezecký deníček Fataga #2

IMG_20170114_163749

Sector TO PATRÁS – Prissila 6a

Sector TO PATRÁS – Play station 6a

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

zasloužený odpočinek

IMG_20170114_172549

Fataga

20170114_182448

Fataga – schody na přehradě

Zdroje:

 

#3 La Sorrueda

Na tuto oblast jsme se těšili asi nejvíc. La Sorrueda je krásná, palmami a bambusem zarostlá soutěska, s celoročně tekoucím potokem a vodou vyvěrající přímo ze skály. V oblasti je několik lezeckých sektorů a největší koncentrace cest je v klasifikaci od 5 do 7c. Hodně cest v šestém stupni a spousta sedmiček, převážně 7a. Stěny nejsou příliš vysoké, nejčastěji mezi 15 a 20 m, s dobrým zajištěním a zajímavou strukturou skály a variabilitou cest. Tady se nám líbilo moc, lezli jsme celý den a vylezli nejvíce cest. Ačkoli to není povoleno, dá se zde i přenocovat (v kaňonu u sektoru salon je bambusová chýše), je zde pitná voda vytékající z improvizované hadice ze skály.

K oblasti se dostanete po silnici do Santa Lucia. Těsně předtím, než se dostanete do Santa Lucia (směr od Maspalomas) minete odbočku k přehradě La Presa de Sorrueda (na levé straně), jeďte však až tou další, z hlavní silnice odbočte doleva okolo hřbitova, po klesání následuje ostrá odbočka doprava do vesnice La Sorrueda. Pokračujete dál přes malou vesničku, kolem domu s pavlačí až k parkovišti (asi 6 aut se vejde). Máte-li 4×4, můžete pokračovat až na konec cesty, když ne, je lepší zanechat auto na parkovišti asi 300 m od domu s pavlačí a pak jít asi 500 m pěšky dolů na dno kaňonu. Určitě využijte nějakou navigaci v mobilu viz např. offline maps.me.

sorrueda

První sektor, ke kterému přijdete, je Ninja Troll.  Je na slunci celý den a najdete zde několik kratších a lehčích cest. Z dalších sektorů následuje Techo, Segundo Andén, Fuente, Salon a Charco. Techo je zajímavý sektor s pár cestami vedoucíma střechovitým převisem. Sektor Segundo se nachází nad sektorem Techo, jakoby v druhém patře, a pokračuje k sektoru Fuente. Fuente sektor ve střední části nabízí hezké cesty (voda vyvěrá přímo pod cestami a bývá zde mokro). Následuje sektor Salón s parádními cestami po malých dírkách. Pak jsou tam ještě dva menší sektory (Charco a Enfrente), kde zejména Charco nabízí ještě několik pěkných cest.

Opět doporučuji průvodce, existují dva a dle recenzí lezců je lepší ten od Climbo. Stejně jako Fataga i La Sorrueda je docela dost navštěvovaná oblast a je tak šance potkat lokální lezce, profíky i zahraniční turisty, poptat se jich na tipy a průvodce si od nich půjčit.

20170115_145655

La Sorrueda – kaňon

IMG_20170115_124604

Sector Ninja Troll – pětka

IMG_20170115_153643

Sector Salon – La Exponencial 6a+

IMG_20170115_154050

Sector Salon – La Exponencial 6a+

La Sorrueda - La Placa del Yonki 5+

La Sorrueda – La Placa del Yonki 5+

IMG_20170115_162855

Sector Salon – Dencey V

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sector Charco – Primera Base V

IMG_20170115_174753_HDR

Sector Charco – Cernícalo 6a

Další vylezené cesty: Haitu Catana 6a+, Aven 6a a lehčí cesty v sektoru Ninja Troll.

Zdroje:

 

#4 Mogan – bouldering

Za jednu z nejlepších boulderových oblastí na ostrově je považován Mogan. Oblast se nachází v kaňonu nad vesnicí Mogan, dělí se na tři sektory a je velmi dobře dostupná autem. Pokud budete přijíždět ze severu, počítejte se serpentinami a také s větším množstvím cyklistů na silnici. Pokud jedete z jihu, tak po dálnici z Maspalomas směrem na Puerto de Mogan a poté po silnici na Mogan. V kaňonu kolem koryta řeky se nachází tři sektory (Abajo, Medio a Alto). Asi nejvíc balvanů je v centrální části kaňonu.

Nedokážu říci, jestli existuje nějaký dobře zpracovaný průvodce a topo jednotlivých boulderů. My jsme si informace dohledávali na internetu a youtube, kde lze nalézt dost materiálu. Alternativou je návštěva lezeckého obchodu a získat kontakt na lokální guidy a lezce, kteří mají jednotlivé oblasti dobře zmapované a můžete vyrazit bouldrovat s nimi. V lezeckém obchodě Mandala climb si můžete půjčit výbavu včetně bouldermatky. Cena byla 9 EUR na první den a poté 3 EUR za každý další den.

Ikonický boulder, variantu středem jsem nedal 😀

Lehčí varianta z prava

Střední sektor pod silnicí

IMG_20170112_131106

Lokální guide leze variantu 6b

Mogan

Mogan – Varianta 6a bez spodního nástupu

Varianta 6a bez spodního nástupu

chill out

konečná

Zdroje:

 

Taková byla naše ochutnávka lezení na kanárech.

Prosím ohodnoťte

Umístění

Oblíbenost

Počet shlédnutí: 2725Booking.com

Klokan

Počet příspěvků: 24

Externí odkazy

cestujsvetem.cz

Nad “Gran Canaria – lezení pod palmami” přemýšlí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *