Tři místa v Laosu, která nelze na cestách po Asii vynechat 3/5

Přestože by se mohlo na první pohled zdát, že Laos je turisty téměř netknutá krajina, opak je pravdou. Baťůžkáři vyspělého světa už krásy této země s komunistickou vládou nadšeně v houfech obdivují. Nicméně vysoká koncentrace návštěvníků platí především pro turistická místa, a těch není v Laosu příliš mnoho.

… A tak jeho naprostá část nabízí autentický pohled do života místních obyvatel, stačí se vydat, jak říkají Amíci, off the beaten track

Don Det a Don Khon

Kousek za kambodžskou hranicí se na řece Mekong rozkládá 4000 ostrovů neboli Si Phan Don. Dva z nich jsou turisty nejoblíbenější – větší Don Det a jeho menší soused Don Khon.

Zátoka na Don Det.

Zátoka na Don Det.

Na obou z nich vládne takříkajíc velmi vyklidněná atmosféra. Ihned po příjezdu na Don Det návštěvníka vítá dlouhá alej plná nejrůznějších barů, restaurací a dřevěných bungalovů nabízejících velmi levné ubytování, které není třeba zařizovat dopředu. Don Khon je o poznání klidnější, a také zde s ubytováním není problém. Místní podnikavé duše se chopily příležitosti a nabízí nejrůznější atrakce jako tubing (tj. velké nafukovací kolo), skupinové výlety na kajaku, lodích, organizované prohlídky vodopádů apod.

Ohromující Mekong.

Velmi lacinou a zároveň dobrodružnou variantou výletu je zapůjčení místních bicyklů. Nejsou to sice stroje, které by zvládly tour de France (přeci jen mají vepředu košíček), ale dají se na nich velmi mírným tempem prozkoumat oba ostrovy spojené kamenným mostem za pouhý den. Po cestě lze nalézt nejméně dva vodopády a průzračně čistý Mekong láká na několika místech ke koupání.

Jeden z mnoha vodopádů v okolí ostrovů.

Večerní únava se mnohem lépe snáší v houpacích sítích, které jsou téměř nezbytným vybavením každého místního ubytovacího zařízení.

Bolaven Plateau

Bolaven Plateau je náhorní plošina, která nabízí různě dlouhé okruhy pro motorky, jež se dají sehnat v několika půjčovnách ve městě Pakse, kde výlet většinou začíná.

Scenérie Bolaven Plateau doslova berou dech!

Je to jedinečná příležitost, jak zažít na vlastní pěst autentickou atmosféru velmi chudých laoských vesniček a okoupat se v několika vodopádech.

Nutno však upozornit, že v Mekongu i jeho ramenech žijí masožravé ryby, pravděpodobně piraně, kterým opravdu chutná lidské maso. Kousanec sice není nikterak veliký ani hluboký, ale stačí jich dostat pár za sebou v trochu větší hloubce a člověk se kvůli šoku může utopit.

Také místní zdravotnictví nedoporučují okusit ani místní obyvatelé. A z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že ani pravidelné prolévání rány jodizolem infekci nezamezí. Ale předpokládám, že prozíravý turista bez širokospektrálních antibiotik snad na cesty nevyráží.

Místní vodopády jsou nádherné, ovšem plné masožravých ryb.

Přestože se jedná o turisticky poměrně zajímavý výlet, na cestě se zase tolik cestovatelů zároveň nepotká (především vezmete-li okruh opačným směrem). Díky slávě Bolaven Plateau však po cestě není nejmenší problém s ubytováním, a to kupodivu s poměrně kvalitním.

Typický laoský bungalov.

Stejně tak není potřeba s sebou vozit velké zásoby potravin, cestu lemují stovky stánků s nápoji a sladkostmi a polévku a další místní dobroty vaří Laosanky doslova za každým rohem.

Nong Khiaw

Nong Khiaw se nachází čtyři hodiny cesty autobusem od historického centra Luang Prabang. Luang Prabang zajisté stojí za návštěvu, dle mého názoru však z důvodu jeho přeplněnosti turisty nikterak dlouhou.

Jedna z vyhlídek v Nong Khiaw.

Nong Khiaw je oproti tomu velmi malé městečko uprostřed hor. Už nekonečná klikatá cesta z Luang Prabang poskytuje nádherné scenérie. Nong Khiaw půlí řeka Nam Ou, po které lze na místních loďkách doplout do vesničky Muang Ngoi Neua, což je dobrý nápad na jednodenní výlet.

Centrum vesničky.

Další možností, jak strávit volný čas je jedna ze dvou vyhlídek, vstup na lesní cestu vedoucí k nim je však zpoplatněn. Stejně jako vstup do nedaleké jeskyně, která je lehce dosažitelná pěšky i na kole.

Banánový likér a LaoBeer v místím vyhlášeném Hive Baru.

Tou nikoli nejhorší z mnoha variant je vychutnat si láhev levného chlazeného LaoBeer na břehu řeky a nasávat ten nekonečný klid.

Prosím ohodnoťte

Umístění

Budget a časový rozsah

Budget: 10-30 tisíc

Časové rozpětí: 10-14 dní

Oblíbenost

Počet shlédnutí: 1049Booking.com

Haluska

Haluska

Jsem nadšený baťůžkář, kterého historie nikdy moc nebavila. A proto cizí krajiny vnímám nejraději smsly, a to předvším těmi chuťovými. Právě díky cestování nedám dopustit na vietnamskou kávu, gruzínské víno s čerstvou chačapurou a ázerbájdžánský chléb. Cestování dle mého názoru především člověka posiluje, a to po všech stránkách. Pokud zvládnete kuchání nehtu v ázerbájdžánské nemocnici či kousnutí piraňou při koupačce v Mekongu, jen tak vás přeci něco nerozhodí!

Počet příspěvků: 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *